در طول زندگی فرصت‌های کوچک و بزرگی در حال رخ دادن هستند که توجه به هر یک از آنها می‌تواند تحول عظیم و مثبتی در آینده و زندگی فردی‌تان ایجاد کند، اخذ ویزای تحصیلی آلمان و ادامه تحصیل در این کشور به عنوان مهد علم، صنعت و تجارت یکی از این فرصت‌های استثنایی و به اصطلاح برد-برد به شمار می‌رود. پیش از این در مقاله تحصیل در آلمان (مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل) به تمامی جوانب مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان و شرایط مختلف تحصیل در آلمان پرداختیم و در این نوشتار با ما همراه باشید تا به شرح مسایل مختلفی نظیر مدارک لازم و مراحل اخذ ویزای دانشجویی آلمان، هزینه ویزای تحصیلی و مواردی از این قبیل بپردازیم.لازم به ذکر است که آلمان جزو معدود کشورهای اروپایی است که همچنان در آن امکان تحصیل رایگان در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکتری برای دانشجویان ایرانی وجود دارد. از این رو با در نظر گرفتن نسبت ناعادلانه ارز داخلی به ارزهای بین‌المللی نظیر یورو، دلار و پوند، عملا تحصیل در دانشگاه‌های آلمان و پرداخت هزینه کمتر گزینه‌ای منطقی و ایده‌آل برای دانشجویان ایرانی خواهد بود، این بدین معنی است که با دریافت ویزای تحصیلی آلمان و تحصیل در دانشگاه‌های برتر آلمان می‌توانید مدارک تحصیلی معتبر و بین‌المللی را با کمترین هزینه دریافت کنید. به همین خاطر با وجود سطح کیفی بالای دانشگاه‌های آلمان به نسبت دانشگاه‌های داخل کشور، اخذ ویزای تحصیلی آلمان و ادامه تحصیل در این کشور برای دانشجویان ایرانی فرصتی برد – برد محسوب شده و بدون شک متضمن شغلی پولساز و ترسیم آینده‌ای موفق برای آنها خواهد بود.

شرایط تحصیل در آلمان

در خصوص شرایط تحصیل در آلمان دخیل باشد. همانطور که می دانید آلمان کشوری است با نظام آموزشی رایگان حتی برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا. به طور کلی شرایط تحصیل در این کشور برای ایرانیان بسیار مساعد است. برای اثبات این ادعا در ادامه مقاله همه پارامترهای مذکور را به خوبی توضیح داده و تحلیل می کنیم تا شما به خوبی با شرایط تحصیل در آلمان آشنا شوید. شرطی که برای اخذ ویزای آلمان در سال ۲۰۲۰ باید رعایت شوند عبارتند از:

 • سن خوب (برای مثال زیر ۲۶ سال برای فوق لیسانس)
 • معدل خوب (معدل بالای ۱۶)
 • فارغ التحصیلی از دانشگاه سراسری از ایران (تفاوتی بین شبانه و روزانه نیست)
 • تنظیم انگیزه نامه قوی (به زبان آلمانی)
 • اخذ مدرک زبان آلمانی (حداقل B2)
 • اخذ پذیرش تحصیلی آلمان از دانشگاه با رنکینگ خوب
 • ارائه تمکن مالی خوب٬ حداقل سه ماه به میزان ۱۰۰۰۰€ (یورو)

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

برای اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان مدارک خاصی مورد نیاز است و در صورت ارائه مدارک مورد نیاز و رعایت شرایط لازم شانس دریافت ویزای کشور آلمان وجود خواهد داشت. ارائه تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان مورد نیاز می باشد که برای این منظور متقاضی باید مبلغی بین ۱۰۰۰۰€ (یورو) تا ۱۲۰۰۰€ (یورو) به مدت ۳ ماه در حساب بانکی خود نشان داده و گواهی مورد نظر را به سفارت کشور آلمان ارائه نماید. علاوه بر این مدارک باید مدارک زیر را تهیه نمایید:

 • مدارک تحصیلی نظیر دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی، کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات و ترجمه آن
 • کپی پاسپورت
 • کپی شناسنامه
 • ۲ قطعه عکس
 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه
 • انگیزه نامه (ارائه دلیل انتخاب رشته و شهر و تحصیل در آلمان)

کار حین تحصیل در کشور آلمان

افرادی که پذیرش و ویزای تحصیلی آلمان را دریافت می نمایند می توانند همزمان با تحصیل به کار در آلمان به صورت پاره وقت نیز بپردازند و بخشی از هزینه های خود را از این طریق تامین نمایند. توجه به این نکته ضروری است که صرفا تحصیل در یک کشور به اخذ اقامت دائم منجر نخواهد شد. پس از تحصیل، کشور آلمان به فارغ التحصیلان فرصت کاریابی اعطا می نماید و این افراد می توانند برای کاریابی متناسب با رشته تحصیلی خود اقدام نمایند. در صورتی که فرد کار مورد نظر را یافت و قرارداد کاری منعقد نمود می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نموده و با تمدید ویزای کار خود به مدت ۵ سال برای دریافت اقامت دائم کشور آلمان درخواست نماید. در کشور آلمان دانشجویان در صورتی که در دانشگاه های دولتی تحصیل کنند هزینه ای بابت تحصیل نمی پردازند ولی همچنان ماهیانه در حدود ۸۰۰€ (یورو) تا ۱۰۰۰€ (یورو) بابت هزینه های زندگی می پردازند. به همین دلیل است که انجام کار دانشجویی طرفداران زیادی دارد. دو نوع کار برای دانشجویان وجود دارد: کار در محیط دانشگاه که بیشتر به صورت کمک به اساتید در کارهای پژوهشی است و کار در خارج از دانشگاه. منتهی باید توجه شود که کار خارج از محیط دانشگاه در ساعات محدودی می تواند انجام شود که با توجه به مقطع تحصیلی متفاوت است و در جدول ذیل نشان داده شده است:

مقطع حداکثر ساعات کار در هفته
کارشناسی ۱۰ ساعت
کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت
دکتری ۳۰ ساعت