ویزای تحصیلی هند

ویژگی های دانشگاه های هند

در کنار دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، برای کسانی که به دنبال تخصص و مهارتهای حرفه ای هستند، مراکز فنی و موسسه های بسیاری وجود دارند که دوره های متنوع آموزشی برگزار کرده و مدرک دیپلم صادر می کنند. دانشگاه های هند دامنه گسترده ای از دوره های تحصیلی در زمینه های مهندسی، پزشکی، کشاورزی، مدیریت، علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنری و همچنین در زمینه های در حال توسعه مانند بیوتکنولوژی، بیواینفورماتیک، تکنولوژی هوا فضا، نانو تکنولوژی و غیره را ارائه می دهند. در اکثریت مراکز تحصیلی هند به زبان انگلیسی تدریس می شود و برای کسانی که در زبان انگلیسی ضعف دارند دوره های زبان برگزار می شود. کشور هند دارای ۶۶ موسسه تحصیلات از راه دور که با همکاری بیش از ۶۰ دانشگاه فعالیت می کنند و همچنین ۱۱ دانشگاه آزاد می باشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانشجویی هند

  • اصل گذرنامه با اعتبار بیش از شش ماه
  • اصل و کپی پذیرش (admission) از یکی از دانشگاه ها و یا مراکز آموزش عالی معتبر هندوستان
  • اصل ترجمه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات با تأیید سفارت هندوستان
  • ترجمه تعهدنامه مالی محضری از یکی از بستگان درجه یک (نمونه ای از این تعهدنامه را در ادامه مطلب می توانید ببینید)
  • پرینت حساب ضامن مالی
  • فرم های پرشده مخصوص ویزای دانشجویی هند
  • عکس گذرنامه سایز ۵×۵ و عکس ۴×۳ (هر کدام دو عدد)
  • مبلغ مورد نیاز برای صدور ویزا

ارائه گواهی صورت حساب بانکی (حساب بانکی) در هند برای متقاضیانی که برای بار دوم به بعد قصد دریافت ویزای دانشجویی هند را دارند، ضروری است. افرادی که برای بار اول درخواست ویزای دانشجویی هند را ارائه می دهند، نیازی به ارائه این گواهی ندارند اما می بایست تعهدی مبنی بر افتتاح حساب بانکی در هندوستان به سفارت بسپارند و تمامی مدارک باید در دارالترجمه رسمی ترجمه شده و دارای مهر تأیید دادگستری و امور خارجه باشند.

کار و تحصیل همزمان

بسیاری از کشورهایی که ویزای تحصیلی صادر می‌کنند، امکان کار همزمان را نیز به دانشجویان می‌دهند در صورتی که در برخی از کشورها این امکان وجود ندارد. هند از جمله این کشورها است که به دلیل میزان بیکاری بالای شهروندان خود، امکان کار را برای دانشجویان ایجاد نکرده است. به عبارتی تا زمانی که شهروندان هندی بدون کار هستند، دانشجویان خارجی امکان کار را نخواهند داشت.

مزایای تحصیل در هند

از ابتدای این مطلب تاکنون در باره مزایای مختلف تحصیل در هند صحبت کرده‌ایم اما اگر با این دلایل قانع نشده و به دنبال مزایای بیشتری هستید، باید بگوییم که شهریه دانشگاه‌های هند و هزینه زندگی مانند مسکن و خوراک نسبت به سایر دانشگاه‌ها و کشورهای دیگر، بسیار پایین‌تر می‌باشد بعلاوه برای تحصیل در این کشور نیازی به یادگیری زبان‌های دیگر ندارید کافی است زبان انگلیسی‌تان خوب باشد چرا که تدریس در دانشگاه‌های هند به زبان انگلیسی است و بیشتر اساتید آن اساتید دانشگاه‌های معتبر و برتر دنیا هستند. همچنین بزرگ‌ترین مزیت تحصیل در هند نسبت به سایر کشورها این است که به ارائه مدرک زبان نیازی نخواهید داشت و پذیرش در دانشگاه‌های آن بسیار آسان‌تر است. ضمنا استانداردهای آموزشی بالای این کشور باعث شده تا ۵۵ دانشگاه هند به تایید وزارت علوم، فناوری و تحقیقات ایران برسد. البته نباید فراموش کرد که هند کشور هفتاد و دو ملت است و تنوع ادیان در این دیار، محیط خوب و صلح آمیزی را برای تحصیل افراد مختلف در کنار یکدیگر فراهم کرده است.

مقاطع تحصیلی مختلف در هندوستان رشته های پزشکی

مقطع طول دوره (سال) زبان تدریس پیش نیاز
لیسانس داروسازی ۴ انگلیسی مدرک پیش دانشگاهی (تجربی یا ریاضی)
دکترای داروسازی ۶ انگلیسی مدرک پیش دانشگاهی (تجربی یا ریاضی)
دکترای دندان پزشکی ۵ انگلیسی مدرک پیش دانشگاهی (تجربی)
دکترای عمومی ۵/۵ انگلیسی مدرک پیش دانشگاهی (تجربی)

مقاطع تحصیلی مختلف در هندوستان در رشته های غیر پزشکی

مقطع طول دوره (سال) زبان تدریس پیش نیاز
کارشناسی ۴-۳ انگلیسی پیش دانشگاهی مرتبط (معدل ۱۴)
کارشناسی ارشد ۲-۱ انگلیسی کارشناسی مرتبط (معدل ۱۴)
دکترا ۵-۴ انگلیسی کارشناسی ارشد مرتبط (معدل ۱۵) + خلاصه پروپوزال

تاریخ شروع کلاس ها در هند

از آنجایی که بیشتر دانشگاه ها خصوصی می باشند، و فقط از نظر استاندارد آموزشی و محتوای امتحانات زیر نظر دانشگاه های مرکزی فعالیت می کنند. زمان شروع کلاس ها بسته به مدیریت دانشگاه ها متفاوت است.

  • ثبت نام در دانشگاه های هند از فوریه (بهمن ماه) هر سال آغاز می شود و تا پایان تابستان ادامه دارد.
  • تاریخ شروع کلاس ها: آگوست تا سپتامبر (مرداد / شهریور)

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

در کشور هند شهریه دانشگاه ها برای هر ترم حداقل ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ هزار دلار در سال است، به طور مثال هزینه تحصیل در دوره کارشناسی سالیانه ۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار است که معمولا رشته های مهندسی بالاترین شهریه را در این کشور دارند. دوره‌ های کارشناسی ارشد سالیانه ۱۲۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار و دکترا سالیانه ۶۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار هزینه دارند.

محدودیت سنی برای تحصیل

برخی از دانشگاه‌های محدودیت سنی دارند؛ دوره کارشناسی حداکثر حداکثر ۲۷ سال و کارشناسی ارشد ۳۲ سال مجاز است، اما دوره دکترا محدودیت سنی ندارد.